Reklama:

Czym jest zespół Delbrücka?

Czym jest zespół Delbrücka?

ojoimages

Spotkanie

Zespół Delbrücka to patologiczna zdolność do wprowadzania innych osób w błąd, kłamania, przeinaczania faktów, opowiadania zmyślonych historii przy jednoczesnym stawianiu własnej osoby w bardzo dobrym świetle. Mitomania występuje u niektórych dzieci, ale w większości przypadków ma charakter przejściowy. W przypadku osób dorosłych, kłamstwo patologiczne różni się od zwykłego kłamstwa tym, że osoba mówiąca o nim nie jest w stanie oddzielić prawdy od stworzonej przez siebie fantazji. Po czym poznać mitomana?

Reklama:

Spis treści:

  1. Jakie są przyczyny mitomanii?
  2. Mitomania u dzieci oraz u osób dorosłych

Zespół Delbrücka, nazywany jest inaczej mitomanią, pseudologią oraz kłamstwem patologicznym. Jest to patologiczna zdolność do kłamania, wprowadzania innych osób w błąd, zmyślania czy zatajania prawdy. Osoby chore przedstawiają historie, które tak naprawdę nigdy nie miały miejsca. Ukazują się w nich jako osoby uczciwe, przyjaźnie nastawione do świata oraz innych osób.  Pacjenci nie są w stanie oddzielić prawdy od własnej fantazji. Mitomani bardzo często zapominają, o czym mówili kilka dni wcześniej i starają się „na szybko” stworzyć nową historię.

Jakie są przyczyny mitomanii? 

Przyczyny mitomanii cały czas są poszukiwane. Kłamstwo patologiczne może być następstwem przebytych chorób organicznych mózgu, mowa tutaj o np. zapaleniach, urazach bądź uszkodzeniach. Wymieniane są także wrodzone właściwości psychopatyczne osoby chorej. Niektórzy pacjenci poprzez kłamstwo patologiczne chcą zwrócić na siebie uwagę, przez co czują się dowartościowani i pewni siebie. Duża ilość mitomanów kłamie tylko po to, by skrzywdzić inne osoby, przedstawić je w bardzo złym świetle, a także zaszkodzić im w życiu osobistym oraz zawodowym.

Mitomania u dzieci oraz u osób dorosłych 

W przypadku dzieci mitomania z reguły jest zjawiskiem przejściowym. Pojawia się na skutek chęci przebywania dziecka w świecie bajek, książek oraz kolorowych filmów. Dzieci chcą być postaciami z bajek, walczyć ze złem i ratować innych. Opowieści te nie powinny niepokoić rodziców do momentu, gdy dziecko nie zacznie rozmijać się z prawdą oraz rzeczywistością.

W takiej sytuacji należy bacznie obserwować dziecko, a w przypadku pojawienia się podejrzenia o patologicznym kłamstwie należy zgłosić się do specjalisty.
U osób dorosłych zespół Delbrücka, dość trudno zdiagnozować. Pacjentom udaje się opowiadać różne, nieprawdziwe historie (może to prowadzić do uzależnienia psychicznego) jednak z czasem są oni rozpoznawani przez otoczenie. W większości przypadków mitomani to osoby o bardzo rozchwianej psychice, które za wszelką cenę chcą znajdować się w centrum zainteresowania.