Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze niemal całego globu. W trosce o społeczeństwo wprowadzono liczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domu i korzystaniem m.in. z restauracji czy siłowni. Sytuacja wymaga od wszystkich samodyscypliny, ale jak ją zachować, aby utrzymywać dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne? Publikujemy krótki przewodnik, który może okazać się przydatny.
Spis treści:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca 150 minut umiarkowanych lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo. Możliwe jest także połączenie tych 2 metod – najważniejsze jest zapewnienie organizmowi aktywności fizycznej. Dlaczego? Uprawianie sportu nie tylko pomaga utrzymać zgrabną sylwetkę, ale może również odpowiadać za zachowanie zdrowia o dobrego samopoczucia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Środki zaradcze nałożone przez Ministerstwo Zdrowia mogą powodować, że bardziej niż kiedykolwiek brakuje nam motywacji do ruchu i uprawiania sportu. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym łatwiej uniknąć siedzącego trybu życia, nawet w czasie pandemii koronawirusa i akcji pt. #zostańwdomu.
Kalistenika
Kalistenika to pojęcie, które nie jest powszechnie stosowane, dlatego wiele osób może nie wiedzieć, co oznacza. Jest to nic innego, jak tylko aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym z wykorzystaniem własnej masy ciała.
Niektóre ćwiczenia tego typu, np. podnoszenie sztangi czy podciąganie na drążku, mogą być trudne do wykonania w domowym zaciszu, jednak większość z nich jest możliwa. Kalistenika to m.in. pompki, przysiady, deska czy mostek.
Badania wykazały, ze ten rodzaj aktywności fizycznej może przynieść korzyści zdrowotne: poprawia np. postawę ciała oraz siłę mięśni oddechowych.
Pilates
Pilates to jeden ze sposobów aktywności fizycznej, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Jest metodą treningu, która pomaga poprawić postawę, siłę oraz równowagę ciała.
Badania naukowe potwierdziły, że pilates poprawia także elastyczność mięśni, jest pomocny w leczeniu przewlekłych bólów krzyża, dzięki niemu możliwa jest także poprawa jakości snu.
Niemal wszystkie ćwiczenia pilatesowe mogą być wykonywane w domu. W Internecie dostępnych jest bardzo wiele kanałów, które zawierają filmy instruktażowe, a nawet całe treningi – od tych dedykowanych dla osób początkujących po zaawansowane ćwiczenia.
Joga
Joga to kolejny rodzaj aktywności fizycznej, który zdobył popularność, szczególnie wśród kobiet. Jest to pochodzący z Indii system ćwiczeń fizycznych, umysłowych i oddechowych. Istnieje bardzo wiele odmian, natomiast wszystkie dążą do jednego – odprężenia się, rozciągnięcia swojego ciała oraz osiągnięcia wewnętrznego i zewnętrznego spokoju.
Aktywność fizyczna w czasie pandemii, fot. panthermedia
Naukowcy sugerują, że ma ona ogromny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną. Powoduje polepszenie samopoczucia, zmniejszenie stresu i niepokoju, niweluje również bóle pleców.
Joga ma wiele odmian, jednak tutaj również niezwykle pomocny może okazać się Internet i instruktorzy, którzy na swoich profilach i kanałach prezentują całe zestawy ćwiczeń.
Kardio
Ćwiczenia sercowo-naczyniowe, czyli popularne kardio ma na celu poprawić wydolność całego organizmu. Polega na przyspieszeniu akcji serca i uznawane jest za najlepszą aktywność fizyczną wśród osób, którym zależy na spaleniu tkanki tłuszczowej. Kardio ponadto może być pomocne m.in. w zachowaniu kontroli nad poziomem cholesterolu.
Zestaw ćwiczeń interwałowych można urozmaicać na wiele sposób, jednak jeśli potrzebujemy dodatkowej mobilizacji lub inspiracji, po raz kolejny niezastąpiony staje się Internet.
Codzienne obowiązki domowe
Nie tylko konkretne, usystematyzowane zestawy ćwiczeń powodują, że staniemy się bardziej aktywni. Badania mówią, że wykonywanie spokojnej aktywności przez 10 minut – takiej jak prace w ogrodzie czy taniec w salonie – może okazać się zbawienny.
Odkurzanie półek z książkami, porządki w szafie czy mycie okien – czas pozostania w domu jest najlepszy na zabranie się za tego typu obowiązki. Spowodują, że nie tylko zadbamy o pozbycie się roztoczy, ale będziemy także bardziej aktywni.
Unikanie bezczynności to najlepsze, co możemy zrobić dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej.