Mariola Paruzel – Czachura absolwentka filozofii i psychologii, adiunkt Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w książce „Między psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną. Poszukiwanie autentycznego życia w nurcie Gestalt”, podjęła się analizy relacji jakim podlega filozofia, psychoterapia i psychologia w nurcie Gestalt.
W książce spotkamy się z ogólną wiedzą z zakresu istoty filozofii, psychologii i i istotnych powiązań między nimi. Ważną rolę odgrywa problem istoty psychologizmu w filozofii. Liczne definicje i wyjaśnienia stwarzają możliwość poznania podstaw terapii Gestalt wywodzącej się ze źródeł filozofii. Poznamy historię twórców, wpływów i źródeł oraz zasady psychoterapii Gestalt.
Ontologicznie nurt ten przedstawiony zostaje na podstawie pojęć holizmu, monizmu, procesu i harmonii przeciwieństw, cykliczności, teorii paradoksalnej zmiany oraz teraźniejszości. Pojęcie epistemologiczne charakteryzuje zagadnienia: doświadczenie jako źródło poznania, świadomość, figura, tło, rolę emocji, doświadczenia i myśli jednostki w procesie poznania. Etyczne podejście Gestal plasuje się między kategoriami odpowiedzialności, dobra i zła.* Autorka szuka odpowiedzi na pytanie: „Jakie są korzyści z otwarcia się na siebie psychoterapeutów i filozofów?”
Co z nich wynika dla siebie nawzajem. Próbuje również znaleźć odpowiedz czy Gestalt może być pojmowany w ujęciu nurtu filozofii starożytnej. Zadaje pytanie o to:
„Jak zacząć żyć świadomie i autentycznie, oraz co to dokładnie oznacza?” Książka oprócz definicji, w miarę prostego języka, zawiera dodatkowo ćwiczenia mieszczące się w obszarze terapii Gestalt, które czytelnik może wypełniać lub stosować w praktyce. Jest to pierwsza książka, która zajmuje się filozoficznymi podstawami psychoterapii Gestalt, oraz jej dążenia do poszukiwań autentycznego życia. Można ją zdecydowanie polecić znawcą tytułowych zagadnień; teoretykom, oraz praktykom , którzy wykorzystają zawartą wiedzę dla poprawy swojego życia i innych.
*za wstępem autorki