Reklama:

Akalkulia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Akalkulia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

shutterstock

Nauka

Akalkulia (ang. Acalculia) definiowana jest jako brak zdolności do posługiwania się liczbami, rozróżniania ich, wykonywania prostych zadań matematycznych, czytania ich i wszystkiego co z liczbami jest związane.

W proces liczenia jak wiadomo zaangażowana jest zarówno prawa jak i lewa półkula mózgu. Wyróżnia się kilka przyczyn powstania tej choroby u osób dorosłych oraz u dzieci. Diagnoza choroby nie jest w większym problemem, kluczowa rolę odgrywa konsekwentna i regularna rehabilitacja osoby chorej na akalkulię.

Reklama:

Objawy i przebieg akalkulii

Przez długi czas zakładano, iż przyczyna akalkulii jest uszkodzenie lewej części półkuli mózgu. Następnie wysunięto podejrzenia co do przyczyn w uszkodzeniu także i półkuli prawej mózgu. Dziś wiadomo, iż obydwie półkule mogą być odpowiedzialne za powstanie tego zaburzenia gdyż odpowiadają za procesy liczenia, analizowania oraz czytania. Przyczyną akalkulii mogą być różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne mózgu oraz te, które wynikają z toczących się bądź przebytych chorób mózgu (Guy mózgu, stwardnienie rozsiane, udary i wiele innych).

Osoba dotknięta tą chorobą nie ma zdolności wykonywania jakichkolwiek zadań na liczbach, ani w dużej mierze na piśmie (dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie). W sytuacji gdy ma wykonać zadanie rachunkowe ze słuchu czyni to zazwyczaj poprawnie bez większych problemów. Dodatkowo u osób z akalkulią pojawiają się problemy z koncentracją, pamięcią czy zapamiętywaniem.

Jest to choroba, która przysparza wiele problemów w życiu codziennym, zwłaszcza w kwestiach związanych z opłaceniem rachunków, znalezieniem właściwego numeru domu, napisaniem numeru telefonu, zapamiętaniem go czy powtórzeniem. Osoba chora wymaga pomocy osoby trzeciej.

Leczenie akalkulii

Diagnoza choroby jest bardzo łatwa, najczęściej chory trafia do neurologa bądź neuropsychologa. Tam przeprowadzany jest test, który polega na napisaniu przez osobę chorą na akalkulię zasłyszanych cyfr po czy wykonanie bardzo prostego zadania matematycznego. Zadanie pisemne wykonane zostanie źle ale słownie w większości przypadków chory poda odpowiedz prawidłową. Szybka diagnoza pozwala na podjęcie rehabilitacji.

Dostosowana jest ona do każdego pacjenta indywidualnie z uwzględnieniem przyczyny powstanie akalkulii. Polega ona na ćwiczeniu, zapisywaniu, powtarzaniu zadań na liczbach. Wymaga cierpliwości, spokoju, opanowania i  zaangażowania ze strony osoby chorej oraz rehabilitanta.