Reklama:

Kiedy mamy do czynienia z dyskryminacją?

Kiedy mamy do czynienia z dyskryminacją?

ojoimages

Choroby psychiczne

Dyskryminacja (z języka łacińskiego: discrimino = rozróżniam) definiowana jest jako inne/ odmienne traktowanie różnych osób, które znajdują się w takiej samej lub podobnej sytuacji. Zachowanie tego typu prowadzi do naruszenia wolności, godności człowieka oraz jego podstawowych praw. Z objawami dyskryminacji można spotkać się tak naprawdę wszędzie (szkoła, praca, uczelnia, urzędy, dom). Dyskryminacja występuje od bardzo dawna.

Reklama:

Dyskryminacja - Objawy i przebieg

Dyskryminacja jest zjawiskiem znanym od bardzo dawna, czasy starożytności i polega na gorszym/ odmiennym traktowaniu osób, które znajdują się w bardzo podobnej sytuacji.

Dotyka ona nie tylko całe grupy społeczne ale także pojedyncze osoby. Wiąże się z poniżaniem, upokarzaniem, prześladowaniem, wyśmiewaniem, utrudnianiem funkcjonowania danej osoby lub grupy osób.

Dyskryminacja spotykana jest często w pracy, przedszkolu, szkole czy na uczelni. Bardzo często dotyczy ona warunków zatrudnienia/ nauczania, wieku, płci, religii, rasy, przekonań politycznych, wyznań, orientacji seksualnej, zatrudnienia na czas określony/ nieokreślony, poglądów, wyglądu, szkoleń czy awansowania.

Naruszanie zasad równego traktowania nie jest zgodne z prawem. Wśród przejawów dyskryminacji wymienia się m.in.:

  • Naruszanie godności i wolności człowieka
  • Poniżanie
  • Upokarzanie
  • Zniechęcanie do działania
  • Utrudnianie rozwoju
  • Wyśmiewanie
  • Niekorzystne formułowanie warunków współpracy, pracy oraz wynagrodzenia
  • Bezpodstawne rozwiązanie stosunku pracy
  • Pomijanie w ważnych szkoleniach, dodatkowych zajęciach itp.

Przejawów dyskryminacji drugiej osoby/-ób jest z cała pewnością o wiele więcej. Tego typu zachowanie wpływa one bardzo niekorzystnie na normalne i sprawne funkcjonowanie osoby poszkodowanej, osłabia jej efektywność w pracy, szkole, na uczelni, prowadzi do problemów zdrowotnych, emocjonalnych oraz psychicznych.

W większości przypadków osoby dyskryminowane poddają się i zmieniają miejsce pracy, szkołę bądź uczelnię, gdyż nie wytrzymują owej sytuacji psychicznie oraz emocjonalnie.

Pamiętajmy, iż każdy człowiek powinien być traktowany z godnością, szacunkiem oraz zrozumieniem!