Reklama:

Agresor i ofiara- perspektywa neurobiologiczna - cz. 1

Patrycja Piechaczek Źródło: Niehoff D. ,, Biologia przemocy”, wyd. Media Rodzina, Poznań 2001

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Agresor i ofiara- perspektywa neurobiologiczna - cz. 1

ojoimages

Kłótnia

Agresję definiuje się w różnorodny sposób, wyróżnia się wiele teorii agresji, prowadzono wiele badań dotyczących tego zjawiska.

Reklama:

W ostatnich czasach przeprowadza się badania dotyczące wpływu czynników neurobiologicznych na  agresji - rzuca to nowe światło na omawiany problem.

Agresję rozpatrywać można pod względem dwóch zagadnień: agresora jako sprawcy, i ofiary, która najbardziej odczuwa skutki przemocy.

Agresor

W czasie prowadzenia badań powstało wiele teorii dotyczących przyczyn agresji w kontekście funkcjonowania organizmu. Cezare Lombrozo stworzył tezę pt. ,,moralny imbecylizm” oznaczająca ,,urodzonego kryminalistę” jako osobę wyróżniającą się w sposób szczególny. Teoria ta dała początek biologicznego postrzegania agresji, jednak dziś ma tylko znaczenie historyczne.Później pojawiły się inne koncepcje dotyczące neurobiologicznego, genetycznego i endokrynologicznego (teoria testosteronu) spojrzenia na pojęcie agresji.

Współcześnie wiele badań dotyczy paradygmatu biologicznego, który skupia się na działaniu i strukturach mózgu, neuropsychologii i neurobiochemii. Wiadomo, że mimo dużego znaczenia czynników biologicznych, uwzględnia się też czynniki psychospołeczne i inne elementy związane z omawianym zagadnieniem.
 


fot. ojoimages

Agresja wymaga szerokiego rozpatrywania jako efekt zmian neurobehawioralnych, a nie jako prostej zależności: mózg-przemoc. W tym przypadku na mózg powinno się patrzeć jak na ,,arenę”, na której występują te zachowania, i która ma częściowy, mniej lub bardziej znaczący, modulujący wpływ na ich charakter.

Monitorowanie zmian zachodzących w mózgu jest możliwe dzięki rozwojowi nowoczesnych technik badawczych i diagnostycznych. Przeprowadzono badania za pomocą PET (pozytronowa tomografia emisyjna) i TK (tomografia komputerowa), które zobrazowały struktury i funkcjonowanie mózgu sprawców przestępstw.

Wyniki wykazały zaburzenia i patologiczne zmiany w ich mózgach: spadek przepływu krwi i zmniejszony metabolizm glukozy w płatach czołowych i lewym płacie skroniowym. Okazało się również, że u przestępców, którzy nie odczuwali poczucia winy, metabolizm w lewym płacie czołowym również był obniżony.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Edycja na portalu uciążliwa
Dzień dobry, Na tym portalu edycja jest trudna. Gdy wpisuje się jakiś temat lub wątek to łatwo go napisać. Natomiast podczas edytowania pojawiają się fragmenty kodu html. Sądzę, że to raczej proble...
Treści blokowane przez moderatora.
Szukam, fajnego, w miarę moderowanego forum. Natomiast nie rozumię dlaczego wiele postów ludzi tutaj jest blokowana, czyli jest nie widzoczna . Mimo iż większość tych postów nie łamie absolutnie nic...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Co czytacie ?
Jak w temacie, co aktualnie czytacie ?
Reklama:
Reklama: