Reklama:

Geneza i epidemiologia samobójstw

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Geneza i epidemiologia samobójstw

ojoimages

Smutek, zmęczenie

W ostatnich latach liczba samobójstw znacznie wzrosła, są one trzecią najczętszą przyczyną zgonów w grupie wiekowej od 15 do 44 lat na świecie i siódmą w Polsce. Rocznie w naszym kraju życie odbiera sobie około 5500 tysiąca osób.

Reklama:


Samobójstwo w depresji

Wśród szerokiego grona objawów depresyjnych pojawiają się także myśli samobójcze, często powiązane z obniżeniem jakości życia chorego i subiektywnym odczuciem cierpienia. Czynnikami, które podnoszą ryzyko samobójcze wśród chorych na depresję są przetrwałe obniżenia  nastroju, poczucie beznadziejności i bezwartościowości i wysoka świadomość swojej choroby.

Samobójstwo w schizofrenii

Samobójstwa w schizofrenii zwykle mają podłoże wieloczynnikowe. 80% chorych podczas próby samobójczej doznawało omamów i urojeń, jednak rzadko o charakterze nakłaniającym do samobójstwa.

Najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko u chorych na schizofrenię są:

  • impulsywność,
  • objawy depresyjne,
  • brak wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół,
  • wykluczenie społeczne,
  • utrata zaufania,
  • poczucie winy zarówno w stosunku do otoczenia jak i własnej osoby.
     



fot. pantherstock


Samobójstwo osób starszych

Ryzyko samobójstwa wzrasta również wśród osób w podeszłym wieku, zwykle wiąże się ono ze złym stanem zdrowia, stanami depresyjnymi oraz czynnikami społecznymi, np. brakiem aktywności zawodowej i  utratą zainteresowania przez dorosłe dzieci .