Reklama:

Zespół Wernickego-Korsakowa

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zespół Wernickego-Korsakowa

Panthermedia

Szpital

Zespół Korsakowa jest to zwykle gwałtownie pojawiający się zestaw objawów neurologicznych i psychiatrycznych, w którym dominują zaburzenia pamięci, głównie zapamiętywania nowych informacji.

Reklama:

Problemem jest także odtwarzanie już utrwalonych informacji i przeżytych zdarzeń.

Przyczyny zespołu Wernickego - Korsakowa

Zespół powstaje na tle niedoboru witaminy B1 (tiaminy). Jej dobowe zapotrzebowanie wynosi około 1,5-3 mg. Zwykle niedostateczne ilości tej witaminy w organizmie powstają w chorobie alkoholowej, przewlekłych wymiotach, chorobach przewodu pokarmowego obniżających wchłanianie składników odżywczych, długim odżywianiu pozajelitowym, jadłowstręcie psychicznym i AIDS.

Objawy

Objawy neurologiczne zwane są encefalopatią Wernickego, natomiast psychitaryczne – zespołem amnestycznym Korskakowa.

Wśród objawów neurologicznych wymienia się:

  • zaburzenia ruchu gałek ocznych,
  • nierówność źrenic,
  • brak reakcji na światło,
  • problemy z chodzeniem
  • niezborność ruchów.

Dodatkowo towarzyszyć im mogą objawy uszkodzenia nerwów obwodowych, zmiany skórne, zaczerwienie błon śluzowych i zaburzenia funkcjonowania wątroby.
U pacjentów, w których choroba powstała w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu, pojawia się zespół abstynencyjny.
 fot. pantherstock
 

Zespół amnestyczny Korsakowa, jako psychiatryczna komponenta odznacza się zaburzeniami pamięci świeżej oraz problemami z przypominaniem sobie wydarzeń dawniejszych. Na początku choroby występują konfabulacje jako kompensacja defektu pamięciowego. Nastrój chorych często jest podwyższony.

Oprócz charakterystycznego zaburzenia pamięci obserwowany jest także problem z percepcją przestrzenną i myśleniem abstrakcyjnym. Przytomność, rozumienie i wykonywanie poleceń jest w pełni zachowane, oprócz przypadków, w których pojawiła się niepamięć całkowita.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Reklama:
Reklama: