Reklama:

Informacja nt. zadań NPOZP realizowanych przez urzędy centralne w latach 2011- 2012

12-05-2014,

Ten tekst przeczytasz w 14 min.

Informacja nt. zadań NPOZP realizowanych przez urzędy centralne w latach 2011- 2012

medforum

Ministerstwo Zdrowia

Na podstawie opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia "Informacji o realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2011 roku" oraz "Informacji …  w 2012 roku"

Reklama:

Za częściowo zrealizowane można uznać 2 zadania dotyczące.:

opracowanie i realizacja programów promocji zdrowia psychicznego w dziedzinie polityki społecznej i w środowisku pracy (m.in. regulacje prawne sprzyjające promocji zdrowia psychicznego, monitorowanie czynników stwarzających ryzyko wystąpienia problemów zdrowia psychicznego w miejscu pracy — np. mobbing) (1.1.2. 1.1.3.)

 

Uzasadnienie MPiPS: „…przepisy Kodeksu pracy i aktów wykonawczych, zobowiązujących pracodawcę do ochrony zdrowia i życia pracowników (w tym również psychicznego) oraz inne programy są częściowo zbieżnymi z zakresem ww. zadań.

 

Powyższe uzasadnienie jest  nieprzekonujące: Zbieżność różnych regulacji z zagadnieniami  promocji zdrowia psychicznego nie wyklucza celowości opracowanie i realizacji odrębnych programów promocji zdrowia psychicznego w dziedzinie polityki społecznej i w środowisku pracy.

 

4. MINISTER NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego powinno zrealizować w latach 2011-2012 4 zadania – wszystkie ujęte w celu 1: promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym. 

 

Ministerstwo całkowicie nie zrealizowało 1 zadania, tj.: opracowania programów promocji zdrowia psychicznego w szkolnictwie wyższym i instytucjach nauki (np. kampanii informacyjnych i edukacyjnych) (1.1.2.), objaśniając to ustawową autonomią uczelni, ograniczając swoją rolę do monitorowania realizacji priorytetów

 

Za częściowo zrealizowane można uznać 2 kolejne zadania;

1. realizacja programów promocji zdrowia psychicznego w szkolnictwie wyższym i instytucjach nauki (np. kampanii informacyjnych i edukacyjnych) (1.1.3.)

2. uwzględnienie ochrony zdrowia psychicznego w priorytetach Krajowego Programu Badań (3.2.1.)

 

ad 1. Nieobligatoryjne działania różnych uczelni

ad 2. Uzasadnienie MNiSzW: Krajowy Program Badań, przygotowany przez MNiSzW, uchwalony 16 sierpnia 2012 r. uwzględnia wśród swoich priorytetów ochronę zdrowia psychicznego. Jednakże przyjęty dokument nie uwzględnia wyznaczonych priorytetów promocji zdrowia psychicznego w szkolnictwie wyższym i instytucjach nauki.