Reklama:

Badania stosowane w psychiatrii

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Badania stosowane w psychiatrii

ojoimages

Praca w laboratorium

Obecnie w psychiatrii stosowane są oprócz obserwacji, badania przedmiotowego i psychologicznego, dodatkowe metody, które pozwalają głównie na wykluczenie organicznych uszkodzeń mózgu.

Reklama:

Podstawą do diagnostyki przez lekarza psychiatrę pozostaje nadal zebranie dokładnego i wnikliwego wywiadu z pacjentem oraz jego rodziną.

Uwzględniane są wtedy nie tylko zmiany stanu psychicznego chorego, ale także przebyte choroby neurologiczne, ogólny stan zdrowia i dane dotyczące okresu dzieciństwa. Daje to możliwość otrzymania spójnego obrazu klinicznego.

Podczas badania stanu psychicznego lekarz ocenia:

  • zachowanie się i napęd psychoruchowy
  • nastrój
  • świadomość i przytomność
  • uwagę, pamięć oraz orientację w otoczeniu i sytuacji co do własnej osoby
  • mowę, czy występuje gadatliwość, afazja, perseweracje lub słowotwory
  • inteligencję
  • osobowość
  • życie popędowe
  • poczucie choroby psychicznej
  • zaburzenia postrzegania, czyli omamy, urojenia lub nadwrażliwość zmysłowa

Badania neuroradiologiczne

Badania neuroradiologiczne szczególnie przydatne są w diagnostyce zaburzeń psychicznych uwarunkowanych organicznie. Do tych celów służy głównie tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MR), pozytronowa emisyjna tomografia (PET) i badanie elektroencefalograficzne (EEG).

Badanie elektroencefalograficzne

Podczas badania EEG za pomocą elektrod umieszczonych na głowie pacjenta rejestrowana jest czynność bioelektryczna mózgu, czyli zmienne pole wywołane przez prądy płynące w środowisku zewnątrzkomórkowym. Prądy te powstają wskutek aktywności neuronów kory mózgu. Na zapis pojedynczej elektrody składa się suma tysięcy pojedynczych potencjałów postsynaptycznych.
 fot. ojoimages
 

Interpretacja EEG polega na ocenie morfologii, symetrii, amplitudy i częstotliwości określonych elementów graficznych uzyskanych w zapisie czynności bioelektrycznej mózgu. Każda większa zmiana jest oznaką patologii, a samo badanie pomocne jest w diagnostyce chorób psychicznych wynikających ze stanów zapalnych ośrodkowego układu nerwowego, encefalopatii, ogniskowego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego lub bezdrgawkowego stanu padaczkowego.

Tomografia komputerowa

Badanie za pomocą tomografu komputerowego pozwala uwidocznić struktury czaszki, przestrzenie płynowe oraz samą tkankę mózgową. Zasada działania TK polega na rejestrowaniu metodą cyfrową wartości absorpcji promieni rentgenowskich przez badaną tkankę. Obraz badanego narządu otrzymuję się w różnych warstwach i płaszczyznach.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Reklama:
Reklama: