Autorka przedstawia czynniki sprzyjające odchudzaniu oraz utrudniające je.
Odchudzam się z głową
Skuteczne odchudzanie musi być oparte na faktach. Wiedza (np. na czym polega przemiana materii, jaka jest wartość kaloryczna poszczególnych produktów żywnościowych, jakie jest zużycie energii podczas wykonywania określonych czynności), samoświadomość (np. jakie jest aktualne zapotrzebowanie energetyczne organizmu, ile kalorii zostało zjedzone w ciągu dnia, jak zmienia się skład masy ciała) oraz realistyczne założenia (np. dotyczące wielkości planowanej redukcji masa ciała oraz sposobu jej osiągnięcia) są podstawowymi wyznacznikami skutecznego odchudzania. W skutecznym działaniu ważne miejsce zajmuje również wybór właściwego sposobu dojścia do celu. Na rynku dostępnych jest wiele metod wspomagających odchudzanie: różnorodne diety, specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń fizycznych, leki, parafarmaceutyki, kosmetyki, a nawet zabiegi medyczne i kosmetyczne. Prawdopodobnie do pewnych metod masz większe zaufanie, do innych mniejsze, a na niektóre nie zdecydowałabyś/zdecydowałbyś się nigdy. Czasem wybór metody zależy wyłącznie od twojego uznania, czasem istnieją określone wskazania – np. związane ze stanem zdrowia. Warto jednak pamiętać, że aby nie tylko schudnąć, ale również utrzymać osiągnięte efekty należy zmienić styl swojego życia – sposób jedzenia, spędzania wolnego czasu, dbania o ciało i psychikę. Dobrze jest więc korzystać przede wszystkim z takich metod, które bez większych wyrzeczeń można stosować do końca życia oraz które wspomagają zdrowie i dobre samopoczucie. Większość osób otyłych twierdzi, że schudnięcie nie stanowi problemu. Wystarczy „zaprzeć się”, „wytrzymać” i już po kilkunastu dniach widać pierwsze efekty. Najtrudniejszy czas zaczyna się jednak potem – utrzymanie zmniejszonej masy ciała i wytrwanie w podjętych postanowieniach. Im więcej wysiłku kosztuje odchudzanie, im bardziej ogranicza i utrudnia życie, tym większe ryzyko efektu jojo. Dlatego właśnie przy wyborze metody warto wziąć pod uwagę nie tylko krótkotrwały efekt, ale konsekwencje odłożone w czasie. Właściwa metoda musi być nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna i poprawiająca jakość życia.
Pozwalam sobie korzystać ze wsparcia
Przy rozpoczynaniu nowego, ważnego przedsięwzięcia dobrze jest korzystać ze wsparcia innych ludzi. W przypadku odchudzania mogą to być profesjonaliści: lekarze, psycholodzy, dietetycy, fizjoterapeuci, instruktorzy fitness, ale również członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi.
Wszystkie te osoby mogą służyć pomocą w następujący sposób:
- udzielając informacji (np. na tematy związane z dbaniem o własne ciało i psychikę),
- świadcząc konkretną pomoc (np. w przygotowaniu posiłków, zajęciu się dziećmi),
- podtrzymując na duchu (np. chwaląc, pocieszając, motywując do kontynuowania korzystnych zmian).
fot. shutterstock
Warto zadbać o swoją własną grupę wsparcia, tzn. zbudowanie sobie silnego zespołu złożonego z osób, które zawodowo i pozazawodowo będą Cię wspomagały w trakcie odchudzania i zmieniania stylu życia. Ważne, aby były to osoby życzliwe i pozytywnie nastawione do całego przedsięwzięcia. Korzystanie ze wsparcia innych ludzi nie świadczy źle o człowieku. Niektórzy unikają wsparcia kojarząc je z własną bezradnością, nieudolnością czy małą rezolutnością. Jest wręcz przeciwnie. Proszenie innych o pomoc jest wyrazem racjonalnej postawy – uznaniem, że możliwości każdego człowieka są ograniczone
Oprócz pomocnych osób, warto również zadbać o przydatne w trakcie odchudzania akcesoria, takie jak np.: waga kuchenna i łazienkowa, tabele kaloryczne, płyty z muzyką relaksacyjną, karnet na basen, itp.
Jeżeli zainteresował Cię temat, to zachęcamy do przeczytania kolejnego tekstu gdzie przedstawiamy kilka porad związanych ze skutecznym odchudzaniem. Artykuł dostępny jest TUTAJ.