Reklama:

Stanisław Kurkiewicz - ekscentryczny wizjoner polskiej seksuologii

Anna Góra

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Stanisław Kurkiewicz - ekscentryczny wizjoner polskiej seksuologii

iStock

Seks

Kraków, początek ubiegłego stulecia, oddział chorób wewnętrznych szpitala Świętego Łazarza. Młody lekarz przeprowadza badanie ogólne pacjentki. Pyta o dolegliwości, ich nasilenie, okoliczności pojawiania się. W trakcie typowego wywiadu nagle zadaje pytanie: „A pożycie intymne szanownej pani, satysfakcjonujące?” Kobieta oblewa się rumieńcem i wybucha oburzeniem.

Reklama:

Stanisław Teofil Kurkiewicz, bo o nim mowa, chyba z czasem przywykł do podobnych reakcji pacjentów – mieszczańska etykieta Krakowa początków XX wieku nie przewidywała rozmów na „te tematy”. Tymczasem dr Kurkiewicz dostrzegał ogromną potrzebę uwolnienia sfery seksualnej z ciasnoty obyczajowych więzów. Dla tej idei poświęcił nie tylko swoją karierę czy oszczędności; właściwie oddał jej bez reszty całe swoje życie. Ale po kolei.


Nasz bohater urodził się w roku 1867. Mając prawie trzydzieści lat uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Jego praca w szpitalu zakończyła się stosunkowo szybko – dyrekcja nie aprobowała kreatywnej działalności młodego lekarza, wprawiającego w zakłopotanie swoich pacjentów. Nie pomagały skargi, upomnienia, wydalenie z oddziału żeńskiego; dr Kurkiewicz konsekwentnie starał się zbierać od pacjentów wywiad seksuologiczny. Współpraca zakończyła się więc i od tej chwili młody lekarz mógł wreszcie oddać się swym zainteresowaniom - otworzyć stosowną praktykę prywatną.


Poradnia płciownicza – Ordinatorium sexuologicum - wykonuje lekarskie czynności i załatwia sprawy najróżniejsze, dotyczące codziennego ludzkiego życia płciowego, wyjąwszy choroby weneryczne i choroby kobiece. Tak ogłaszał swój gabinet w celach reklamowych; przyjmował na ulicy Batorego 20, gdzie do dziś wisi tablica upamiętniająca jego pracę. Oprócz przyjmowania pacjentów publikował artykuły z zakresu seksuologii w prasie medycznej, ale również w popularnych dziennikach i tygodnikach.


Nie rozumiany i wyszydzany przez kolegów po fachu, był jednak dr Kurkiewicz pionierem seksuologii na jałowym wówczas gruncie polskiej medycyny. W 1905 roku, nakładem własnych środków wydał pracę Z docieków (studiów) nad życiem płciowem. Tom I. Nieświadome błądzenia i cierpienia, która była pierwszym profesjonalnym opracowaniem przeznaczonym dla szerokiego grona odbiorców. Opisywał w nim szczegółowo istotę popędu płciowego, wskazywał na różnice jego przejawów w zależności od płci. Przełamywał tabu poruszając tematykę seksualności kobiet, której istnieniu w tamtych czasach nierzadko w ogóle zaprzeczano. Tom II publikacji, pt. Szczegółowe odróżnienie czynności płciowych, można uznać za pierwszy polski poradnik seksuologiczny.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Reklama:
Reklama: