Akrofobia, inaczej lęk wysokości to choroba, która uniemożliwia przebywanie na dużych i bardzo dużych wysokościach (balkon, w górach, lot samolotem, ćwiczenia na drabinkach a nawet siedzenie na wyższym krześle). Związane jest to z obawą przed upadkiem i doznaniem w związku z tym poważnego uszczerbku na zdrowiu. Może się pojawić już na samą myśl o przebywaniu na tych wysokościach. Co ważne, osoba chora może oglądać programy, filmy, zdjęcia, grać w gry, w których akcja toczy się na dużej wysokości. Choroba ta dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, może pojawić się w każdym wieku.
Objawy i przebieg akrofobii
W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wytłumaczyć, skąd bierze się lęk wysokości (akrofobia), choć badania naukowe, wskazują, iż: posiadamy wrodzony już lęk wysokości związany jest on z traumatycznymi doświadczeniami w życiu, wiąże się z ciężkimi wypadkami w dzieciństwie (upadek z wózkach, schodów, huśtawki itp.) wpływ ma na to psychika ludzka (tutaj zdania są podzielone) wpływ ma na to zależność pomiędzy równowagą (ucho środkowe) a narządem wzroku (tym co postrzegamy) Do dziś trwają badania, których zadaniem jest wykazanie, co jest przyczyną pojawienia się lęku wysokości. Być może w przyszłości uda nam się odpowiedzieć na to pytanie.
Wśród objawów lęku wysokości wymieniamy najczęściej:
- Odczuwanie niepokoju
- Pojawienie się duszności i problemów z oddychaniem (złapaniem powietrza)
- Pocenie się (dłonie)
- Początkowo lekkie, później silne drżenie kończyn dolnych
- Uczucie „miękkości” nóg
- Zawroty głowy
- Bóle głowy
- Przyspieszona akcja serca ü Ściskanie w klatce piersiowej
- Ogromny lęk
- Strach przed upadkiem
- Strach przed śmiercią
Objawy są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Nie ma możliwości zbagatelizowania lęku przed wysokością i nigdy nie ustępuje on sam. Osoby chorej nie można zmuszać do przebywania na dużej wysokości, gdyż objawy mogą się nasilić i stanowić zagrożenie zdrowia. W sytuacji gdy przestajemy sami sobie radzić z problemem lęku wysokości koniecznym jest udanie się do psychologa oraz psychoterapeuty.
Leczenie akrofobii
Diagnoza lęku wysokości nie stanowi w większości przypadków większego problemu. Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu, bądź środka farmakologicznego na wyleczenie tej choroby. Jest to proces długotrwały a w niektórych przypadkach nie przynosi pożądanych skutków. Kluczową rolę odgrywa pomoc ze strony rodziny, psychoterapia oraz ćwiczenia (np. wychodzenie na balkon, który posiada balustradę, patrzenie przez okno z dużych wysokości, obecność zaufanej osoby gdy jesteśmy na dużej wysokości i wiele innych).