Reklama:

Schizofrenia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Schizofrenia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Schizofrenia

Schizofrenia definiowana jest jako występująca wspólnie dość duża grupa zaburzeń psychicznych. Osoba chora ma problem z jaźnią, a dokładnie związane jest to z faktem, iż całkiem coś innego mówi, czuje, myśli a bardzo często i robi. W związku z powyższym pojawiają się problemy natury emocjonalnej, psychicznej oraz społecznej.

Reklama:

Objawy i przebieg schizofrenii

Kto może zachorować na schizofrenię?

Choroba ta dotyka osoby dojrzewające ale może także pojawić się u osób w starszym wieku. Trudno jest ją zdiagnozować jeśli rozwija się długotrwale i powoli, jest to możliwe gdy objawy pojawiają się nagle i są bardzo gwałtowne. Wymaga leczenie farmakologicznego oraz regularnej terapii pod okiem specjalisty w tej dziedzinie. Dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety.
 
W chwili obecnej nie znamy jednej przyczyny powstania schizofrenii, zwrócono szczególną uwagę na rolę czynników genetycznych, różnego rodzaju uszkodzenia w kodzie genetycznym oraz DNA (dziedziczność jest zależna od stopnia pokrewieństwa), niedobór jednego z neuroprzekaźników (dopaminy, która wydzielana jest w zbyt dużych lub małych ilościach), brak równowagi biochemicznej w mózgu oraz sytuacje stresujące. Trwają kolejne badania nad innymi czynnikami w tym środowiskowymi oraz powikłaniami po różnych chorobach zakaźnych.

Schizofrenia może ujawnić się nagle i gwałtownie wraz z natłokiem różnych objawów co jednoznacznie wskazuje na chorobę o naturze psychicznej ale także rozpocząć się potajemnie i tak trwać bardzo długo. W większości przypadków jakiś czynnik zewnętrzny, uraz bądź choroba powodują jej ujawnienie.

Wśród objawów charakterystycznych dla schizofrenii wymienia się:

  • ciągłe zmęczenie,
  • urojenia (najczęściej prześladowcze),
  • słyszenie głosów, apatię, uczucie pustki,
  • samotności, różnego rodzaju omamy,
  • zaburzenia ruchu, myślenia,
  • postrzegania oraz reagowania,
  • depresja, objawy manii,
  • zamknięcie w sobie,
  • wycofanie i wiele innych.

Objawy są indywidualne dla każdego pacjenta.

Leczenie schizofrenii

Diagnoza schizofrenii nie jest prosta jeśli mamy do czynienia z postacią rozwijającą się długotrwale i utajoną. Konieczne w tym celu jest spotkanie z lekarzem specjalistą oraz wykonanie niezbędnych badań. Kluczową rolę odgrywa stwierdzenie określonych objawów klinicznych, według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń ICD-10.

Leczenie wymaga regularnych spotkań z psychoterapeuta, psychologiem oraz psychiatrą oraz zastosowania środków farmakologicznych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Schizofrenia

Czy Wam pomogły te leki ?
Cześć.Mam pytanie do Was jeśli chodzi o wyeliminowanie zaburzeń lękowych tzn.bania się czegoś itp .Przyjmuje Seronil 20 mg+Preato 1 tabletka z tym Seronilem rano oraz wieczorem 1 tabletka i nie widzę...
Szukam dobrego lekarza psychiatrę specjalizującego się w depresji psychotycznej
Czy ktoś mający ten sam problem może polecić dobrego psychiatrę w Warszawie? Jakie leki Wam pomogły w tego rodzaju depresji? Mąż od grudnia ma ciężki nawrót tej choroby, był w szpitalu, miał psych...
częśc 1. dziwny przypadek wyimaginowanej ..miłościi..??pomocy, miłość,śmierć
Witam. Chciałabym prosić Was o pomoc, mój przypadek jest dziwny, dlatego proszę o rady w komentarzach. No dobra zacznijmy...a więc, w około 2016/2017 roku w drodze na zajęcia fitness, ujrzałam mężcz...
Schizofrenia a hipnoza
Witam, zbieram materiały do swojej pierwszej książki i bardzo nurtuje mnie zagadnienie czy można przeprowadzić hipnozę u osoby chorej na schizofrenię. Gdzieś wyczytałam na necie, że nie powinno się p...
Depresja, nerwic, zaburzenie lękowe i ptsd - do kogo o pomoc?
Dzień dobry, Jakie są rekomendacje leczenia dla osoby, która ma: depresję, nerwice, zaburzenia lękowe i ptsd?
Znaki zodiaku a schizofrenia
Chciałem poinformować wszystkich że nie ma znaczenia jakim jesteś znakiem chińskiego zodiaku w kontekście tego czy słyszysz głosy czy nie. Jedni słyszą a inni nie.
Reklama:
Reklama: