Reklama:

Uzależnienie od nikotyny

Uzależnienie od nikotyny

Shutterstock

Kobieta paląca papierosy

Nikotyna (C10H14N2) zaliczana jest do alkaloidów pirydynowych. Występuje ona nie tylko w liściach ale także w korzeniach tytoniu. Jest to jedna z najsilniej uzależniających  substancji psychoaktywnych. Uzależnienie zarówno fizyczne jak i psychiczne następuje bardzo szybko i jest bardzo mocne. Zespół uzależnienia od nikotyny to choroba (klasyfikacja ICD-10). Choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia oraz wsparcia ze strony rodziny i najbliższych.

Reklama:

Objawy i przebieg uzależnienia od nikotyny

Nikotyna oddziałuje na nas poprzez specyficzne receptory nikotynowe znajdujące się w naszym mózgu. Po dostaniu się to takiego receptora, aktywuje go w konsekwencji czego dochodzi do uwolnienia dopaminy (tzw. hormonu szczęścia). Za wyjątkiem dopaminy uwalniane są także inne neuroprzekaźniki a mianowicie serotonina, noradrenalina, acetylocholina oraz glutaminian. 

Pod wpływem palenia dochodzi do zwiększania w mózgu receptorów nikotynowych. Z czasem nasz mózg staje się coraz mniej wrażliwy na nikotynę tzw. tolerancja uzależnienia. W związku z powyższym sięgamy coraz częściej po papierosa i zwiększamy dawkę nikotyny.

Nikotyna w naszym odczuciu ma zadanie pobudzające dla naszego organizmu. Jak wykazały badania, jest całkiem odwrotnie. Aby odczuwać takie działanie koniecznym wydaje się dla nas regularne dostarczanie nikotyny do naszego organizmu. W momencie gdy nie jest to możliwe, dochodzi do osłabienia koncentracji, rozdrażnienia, nerwowości, drażliwości oraz rozkojarzenia. Wiele osób twierdzi, iż wypalenie papierosa przynosi im spokój, opanowanie i równowagę wewnętrzną, niestety jest odwrotnie, nikotyna działa silnie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy (OUN).

Badania naukowe, wykazały także ,iż nikotyna może powodować wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie serca oraz zwiększenie częstości skurczu naczyń. Zbyt duże dawki nikotyny porażają ośrodek oddechowy w rdzeniu kręgowym. W przypadku układu pokarmowego palenie papierosów powoduje silny wzrost aktywności jelit.

Uzależnienie od nikotyny jest bardzo niebezpieczną chorobą. Bardzo ważna rolę odgrywa uświadomienie sobie problemu i udanie się do lekarza. Osoba uzależniona musi odstawić nikotynę co wiążę się pojawieniem się tzw. zespołu abstynencyjnego.

Towarzyszy mu szereg objawów, wśród których wymienia się:  niepokój, lękliwość, zawroty i bóle głowy, rozdrażnienie, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją oraz agresję. Pamiętajmy, iż początki rzucenia palenia są bardzo trudne, osoba chora wymaga pomocy specjalisty oraz rodziny i bliskich. Bardzo ważna role odgrywa motywacja, silna wola oraz bycie konsekwentnym. W aptekach dostępne są także preparaty wspomagające rzucenia palenia i wyjście z nałogu nikotynowego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uzależnienia

Jak pomóc i czy to zaburzenie?
Witam, mam taką sytuację. Chciałabym pomóc mojemu mężowi w naszym codziennym funkcjonowaniu, ale nie wiem jak. Czy to jest jakieś zaburzenie, które wymaga pomocy psychiatrycznej czy nie. Otóż mąż kró...
Paweł Gałek - dokumentacja medyczna
Witam czy komuś kiedyś udało się wydobyć dokumentację medyczną od tego lekarza?
Zakochałam się w lekarzu
Hejka wszystkim. Piszę tu bo może ktoś mi wreszcie napisze "weź się w garść i przestań się mazać". Zakochałam się chyba w najgorszym lekarzu na jakiego mogłam trafić. Mega inteligentny ale raczej nie...
Moje życie po 6 latach
Cześć wszystkim. Na wstępie chciałem powiedzieć, że pisałem na tym forum 6 lat temu. Oryginalny post z 2017 roku zamieściłem tutaj, proszę o zapoznanie się z nim, aby było wiadomo o co mi chodzi: htt...
Leczenie zaburzeń osobowości
Czy znacie może dobre oddziały/prywatne ośrodki zajmujące się leczeniem zaburzeń osobowości?
Oddział OLZON (7F) w Szpitalu Babińskiego w Krakowie
Czy ktoś z Was miał do czynienia z Oddziałem Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic w Szpitalu Babińskiego w Krakowie? Jeśli tak, to czy może podzielić się wrażeniami i powiedzieć czy pobyt tam coś po...
Reklama:
Reklama: