Reklama:

Czy napoje gazowane mogą uzależnić?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Czy napoje gazowane mogą uzależnić?

shutterstock

Fast foody

Czy wyobrażasz sobie, aby do posiłku nie spożyć dużej szklanki ulubionego napoju gazowanego? Jak nie zjeść dobrej kiełbasy z grilla nie popijając jej ulubionym napojem? Czy w Twojej lodówce pierwsze miejsce spośród napojów zajmują gazowane, słodzone napoje popularnych marek? Uwaga! Możesz być uzależniony!

Reklama:

Czym jest uzależnienie?

Na początek należy wyjaśnić, czym jest uzależnienie. Z medycznego punktu widzenia, uzależnieniem nazywa się stan obejmujący zaburzenia zdrowia psychicznego a niekiedy psychicznego i fizycznego, który zmusza do okresowego lub ciągłego wykonywania danej czynności bądź przyjmowania określonej substancji/związku.

Podział uzależnień

Wyróżnia się uzależnienia:

  • Fizjologiczne,
  • Psychiczne,
  • Społeczne

Uzależnienia fizjologiczne, związane są z przyzwyczajeniem się organizmu do ciągłego lub bardzo częstego dostarczania określonych związków (czy to w pożywieniu czy też w postaci tabletek/napojów/alkoholu etc.) , które wywołują określone stany psychofizyczne. Co interesujące, ze względu na przyzwyczajenie organizmu do nieustannego dostarczania określonej substancji, wiele funkcji życiowych zaczyna być jej podporządkowanych. Częstym objawem uzależnienia, poza ciągłą chęcią dostarczania związku, jest pojawianie się określonych dolegliwości,w przypadku odstawienia- np. wymioty, drżenie, uczucie zimna, bóle głowy, mięśni czy żołądka.

Uzależnienie od napojów gazowanych

Czy od znanych napojów gazowanych można się uzależnić?

TAK! Cukier, którego w butelce napoju gazowanego jest od 15 do nawet 22 kostek!

Sacharoza, która jest paliwem energetycznym dla naszego mózgu, w zbyt dużej ilości może prowadzić do:

  • nadmiernej nadpobudliwości,
  • problemów ze snem,
  • koncentracją.

Amerykańskie czasopismo „The Big Picture”,przeprowadziło szereg badań mających sprawdzić czy znane napoje mogą uzależnić oraz czym może skutkować ich nadmierne spożywanie. Prawda okazała się przerażająca. Naukowcy policzyli, że między szóstym a trzydziestym czwartym rokiem życia każdy Amerykanin wypija blisko 12 410 puszek napojów. Bez „poratowania się” puszką napoju, zaczynają pojawiać się typowe dla uzależnienia objawy- bóle głowy, senność, nerwowość, agresja.

Jak uzależnia cukier?

„Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną”. Nadmiar cukru znajdujący się w napojach powoduje szybkie uzależnienie . Mechniazm przemian biochemicznych zachodzących w mózgu osób uzależnionych od narkotyków i od cukru jest identyczny. Zwiększanie dawki cukru pobudza receptory, które wyzwalają hormony szczęścia. Wypicie napoju z pokaźną dawką cukru powoduje wzrost wydzielania serotoniny, która odpowiada za dobre samopoczucie. W związku z tym, organizm odbiera, że wypicie napoju jest równoznaczne z zapewnieniem szczęścia.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Oczywiście, ciężko przed samym sobą przyznać, że jest się uzależnionym, jednak jak w przypadku wszystkich uzależnień, uświadomienie sobie problemu jest pierwszym sposobem możliwości pomocy sobie. Warto spróbować stopniowo ograniczać ilość napojów.Kolejną rzeczą , która może zmobilizować do rzucenia nadmiaru napojów, jest możliwość wystąpienia cukrzycy i wszystkich negatywnych aspektów jej towarzyszących. Pamiętajmy,Warto wykonać podstawowe badania krwi, aby zweryfikować, czy cukrzyca już nie zagościła w naszym życiu. W takiej sytuacji- konieczna będzie wizyta u lekarza i podjęcie leczenia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uzależnienia

Jak pomóc i czy to zaburzenie?
Witam, mam taką sytuację. Chciałabym pomóc mojemu mężowi w naszym codziennym funkcjonowaniu, ale nie wiem jak. Czy to jest jakieś zaburzenie, które wymaga pomocy psychiatrycznej czy nie. Otóż mąż kró...
Paweł Gałek - dokumentacja medyczna
Witam czy komuś kiedyś udało się wydobyć dokumentację medyczną od tego lekarza?
Zakochałam się w lekarzu
Hejka wszystkim. Piszę tu bo może ktoś mi wreszcie napisze "weź się w garść i przestań się mazać". Zakochałam się chyba w najgorszym lekarzu na jakiego mogłam trafić. Mega inteligentny ale raczej nie...
Moje życie po 6 latach
Cześć wszystkim. Na wstępie chciałem powiedzieć, że pisałem na tym forum 6 lat temu. Oryginalny post z 2017 roku zamieściłem tutaj, proszę o zapoznanie się z nim, aby było wiadomo o co mi chodzi: htt...
Leczenie zaburzeń osobowości
Czy znacie może dobre oddziały/prywatne ośrodki zajmujące się leczeniem zaburzeń osobowości?
Oddział OLZON (7F) w Szpitalu Babińskiego w Krakowie
Czy ktoś z Was miał do czynienia z Oddziałem Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic w Szpitalu Babińskiego w Krakowie? Jeśli tak, to czy może podzielić się wrażeniami i powiedzieć czy pobyt tam coś po...
Reklama:
Reklama: