Reklama:

Program społeczny: Schizofrenia Open the Doors

Andrzej Cechnicki, Anna Bielańska

Ten tekst przeczytasz w 13 min.

Program społeczny: Schizofrenia Open the Doors

medforum

Wsparcie podczas terapii

Uprzedzenia i przesądy wobec osób chorych psychicznie mają swoją długą tradycję. Spotyka się je powszechnie i mają negatywny wpływ na prognozę i przebieg choroby. Ludzie chorzy na schizofrenię spotykają się często w życiu codziennym z dyskryminacją i odrzuceniem. Społeczeństwo, prawodawcy, pracodawcy, media i nawet niektórzy lekarze podtrzymują stereotypowe widzenie chorych na schizofrenię jako osób niebezpiecznych, agresywnych i niezdolnych do efektywnej pracy.

Reklama:

Takie podejście, któremu mogą ulec także członkowie rodzin chorych a nawet sami chorzy, zmniejsza ich szansę na znalezienie zatrudnienia, małżeństwo, posiadanie domu czy uzyskanie pomocy od sąsiadów. W naszym kraju, pomimo wysiłków reformy opieki psychiatrycznej, standard opieki w zakresie chorób psychicznych jest na niższym poziomie niż w zakresie chorób somatycznych.

Brak akceptacji osób chorych na schizofrenię wynika z wielu mylnych i krzywdzących stereotypów np.:

  • Schizofrenia jest zawsze chorobą „nieuleczalną” i zawsze przebiega niekorzystnie
  • Chorzy na schizofrenię są zwykle agresywni i niebezpieczni.
  • Chorzy na schizofrenię mogą zarazić innych swoim szaleństwem.
  • Chorzy na schizofrenię są leniwi i nie można na nich polegać.
  • Schizofrenia jest wynikiem świadomej słabości woli i charakteru („Chory mógłby otrząsnąć się z tego, gdyby tylko chciał”).
  • Chorzy na schizofrenię zawsze mówią ‘od rzeczy’.
  • Chorzy na schizofrenię są kompletnie niezdolni do podejmowania racjonalnych decyzji dotyczących własnego życia (np. miejsca zamieszkania).
  • Chorzy na schizofrenię są zawsze nieprzewidywalni.
  • Chorzy na schizofrenię nie potrafią efektywnie pracować.
  • Stan chorych na schizofrenię stale się pogarsza.
  • Winę za schizofrenię ponoszą rodzice.

To właśnie w sprzeciwie wobec tych opinii, psychiatrzy rozpoczęli w 1996 roku na Światowym Zjeździe Psychiatrycznym w Madrycie program „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”. Pierwszy pilotażowy projekt zainicjowano w Alberta w Kanadzie. Po pierwszych pozytywnych rezultatach programu kanadyjskiego, podobne akcje rozwinięto w Austrii, Chinach, Egipcie, Niemczech, Grecji, Indiach, Włoszech i Hiszpanii. W każdym z krajów program koordynowany jest przez komitet, w skład którego wchodzą psychiatrzy, pacjenci, członkowie rodzin osób chorych, dziennikarze, politycy, nauczyciele i działacze społeczni.

Kampania „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi” jest realizowana w Polsce od września 2000r. Jej celem jest poprawa społecznego odbioru schizofrenii i pogłębienie tolerancji w naszym kraju dla osób chorych psychicznie. Program „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi” jest prowadzony przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) a w Polsce przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Program uzyskał patronat Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwa Edukacji. Powstał dzięki wsparciu z grantu naukowego Firmy Lilly.

Od lat szereg zespołów w Polsce prowadzi szkolenia, badania i organizuje sympozja na temat schizofrenii. Program "Schizofrenia - otwórzcie drzwi" ma na celu w pierwszym etapie integrację naszych środowisk i stworzenie "wspólnoty intelektualnej", szeroko powiązanego środowiska opiniotwórczego tak, aby nasze wspólne przesłanie miało mocny rezonans w opinii publicznej i prawdziwie doprowadziło do przełomu w postawach i uprzedzeniach wobec osób chorych psychicznie. Bezpośrednim celem programu jest przeciwstawienie się stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię poprzez edukację wielu grup społecznych – uczniów, kleryków, pacjentów i ich rodzin, psychiatrów i lekarzy rodzinnych oraz bliską współpracę z mediami nad nowym, bliższym prawdzie obrazem osoby chorej psychicznie w społeczeństwie.

Struktura programu

Aby zagwarantować wieloletni rozwój programu oraz jego ogólnopolską koordynację i współpracę z WPA, postanowiono realizować projekt według wymaganego przez Światowe Towarzystwo Psychiatryczne harmonogramu.

W styczniu 2000 roku Zarząd PTP powołał koordynatora programu, który zorganizował "grupę planującą" jego przebieg (wg terminologii WHO "Initial Planning Group"). Grupa ta utworzyła Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, którego jednym z celów statutowych jest realizacja programu „Schizofrenia - otwórzcie drzwi”.  W pierwszej fazie projektu zaprosiliśmy do udziału osoby, stowarzyszenia i instytucje zaangażowane w problematykę schizofrenii z czterech regionów: śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

W kolejnym kroku poszerzała się grupa koordynatorów regionalnych programu „Schizofrenia - Otwórzcie drzwi” w kolejno włączanych do współpracy regionach:

  • Region śląski - Krzysztof Czuma
  • Region małopolski - Anna Bielańska
  • Region mazowiecki - Joanna Meder
  • Region podlaski - Leszek Sagadyn
  • Region lubuski - Władysław Sterna
  • Region kujawsko -pomorski - Aleksander Araszkiewicz
  • Region wielkopolski - Barbara Trafarska
  • Region opolski - Krzysztof Nazimek
  • Region łódzki - Edward Patura-Szost
  • Region lubelski - Tadeusz Młynarczyk
  • Region pomorski - Roman Ludkiewicz
  • Region dolnośląski - Ewa Bartecka-Piłasiewicz
  • Region świętokrzyski - Renata Mirosławska-Masternak
  • Region podkarpacki - Joanna Górecka
  • Region zachodnio-pomorski - Agata Lisiecka
  • Region warmińsko-mazurski - Tadeusz Ciborski

Obok koordynatorów regionalnych do współpracy zostali poproszeni koordynatorzy projektów i zadań jakie wynikały z merytorycznych celów programu.

  • Anna Bielańska - współpraca z mediami
  • Jacek Wciórka - badania postaw w stosunku do osób chorych psychicznie
  • Maria Pałuba - program "Razem w życiu i sztuce" w regionach
  • Józefa Grodecka - koordynacja współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej w regionach - program "Leczyć się, mieszkać i pracować w gminie"
  • Hubert Kaszyński - gminne i regionalne programy pracy dla osób chorych psychicznie
  • Agnieszka Lewonowska - współpraca z organizacjami pozarządowymi
  • Zofia Puchelak/Andrzej Warot - współpraca ze Stowarzyszeniami Rodzin
  • Małgorzata Kawula - współpraca ze Stowarzyszeniem Pacjentów „Otwórzcie drzwi”
  • Bogdan de Barbaro - koordynacja szkoleń dla lekarzy rodzinnych
  • Jarosław Naliwajko SJ - koordynacja współpracy z "Kościołem" i szkoleń dla kleryków
  • Irena Namysłowska/Ewa Domagalska - koordynacja współpracy ze "Szkołą" i szkoleń dla nauczycieli
  • Joanna Meder - współpraca z przewodniczącymi sekcji PTP celem wprowadzenia "psychoterapeutycznych standardów leczenia schizofrenii"
  • Andrzej Cechnicki/Maria Rostworowska - koordynacja programu "wczesnego leczenia i zapobiegania nawrotom w schizofrenii”

Za merytoryczną realizację programu odpowiada „Ogólnopolska Grupa Koordynatorów” (wg terminologii WHO "Local Action Group"), którą tworzą koordynatorzy regionalni, osoby prowadzące koordynację indywidualnych zadań oraz przewodniczący współpracujących z Programem Sekcji PTP.

Program merytoryczny

Celem merytorycznym programu jest przeciwstawianie się stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię; obejmuje on cztery obszary działania:

  1. Współpraca z mediami
  2. Program edukacyjny
  3. Działania praktyczne
  4. Badanie postaw

Współpraca z mediami

Współpraca z mediami realizowana zarówno w programach ogólnopolskich jak i lokalnych w oparciu o dotychczasowe doświadczenia zebrane przez instytucje i osoby zaproszone do współpracy w ramach „Ogólnopolskiej Grupy Koordynatorów”. Jednym z celów jest ustalenie wspólnego, dostępnego dla nieprofesjonalnego słuchacza języka - jakim, my profesjonaliści będziemy opowiadać o chorobie - jej przyczynach, przebiegu i leczeniu. Rozpowszechniamy w całym kraju 10 ogólnie akceptowanych tez na temat schizofrenii. Oznacza to również regularne audycje radiowe, telewizyjne, publikacje w prasie lokalnej i krajowej. Artykuły w lokalnej prasie lub radiu powinny być prezentowane z perspektywy pacjenta, rodziny i profesjonalisty. Istotnym zadaniem staje się współpraca z pacjentami, którzy będą gotowi "udzielić swego głosu" lub przedstawić „swoją twarz” w mediach. Planuje się przygotowanie krótkiego, informacyjnego filmu dla telewizji "Schizofrenia - otwórzcie drzwi" oraz akcję plakatową w całej Polsce. Hasło roku 2001 brzmiało: "Schizofrenia nie jest chorobą nieuleczalną".

Ważnym zadaniem jest przygotowanie i wydanie informatora na temat schizofrenii, który byłby łatwo dostępny w całej Polsce i zawierał podstawowe informacje o chorobie celem przełamania istniejących stereotypów i mitów. Planuje się też wprowadzenie najistotniejszych informacji o schizofrenii i sposobach jej leczenia do Internetu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Schizofrenia

Jakie są realne przyczyny głosów
Doszedłem do wniosku że realną przyczyną głosów w schizofrenii jest zbyt duże napięcie nerwowe (elektryczne) w mózgu. Powoduje to niekontrolowane tworzenie się zdań na synapsach które są odbierane ja...
Poznam schizofreniczke / schizofrenika z Bydgoszczy
Cześć, Ostatnio mam nasilenie tego dziadostwa i zastanawiam się czy na tym szanownym forum znajdą się osoby z Bydgoszczy? Chętnie bym się spotkał z osobą schizofreniczną z mojego miasta :) P...
Czym jest schizofrenia
W mojej najnowszej opinii schizofrenia polega na tym że w wyniku silnego stresu dochodzi do powstawania mnogości skojarzeń które nie są zgodne z prawdą i zdrowym rozsądkiem. Dlatego leki przeciwpsych...
Depresja vs schozfrenia
Wspomnienia ze stanów depresyjnych są stanowczo mniej atrakcyjne niż ze stanów psychotycznych (im dłuższy tym lepsza historia). Chociaż sklecenie czegoś w jakimkolwiek stopniu czytalnego jest chyba b...
Schizofrenija a samotność
Jestem samotny. Pragnę kontaktu z ludźmi, a jednocześnie ich unikam. To forum jest dla mnie swego rodzaju odskocznią i może jakąś deską ratunku. Wiem, że niewiele osób tu się udziela, a nie wiem ile ...
Reklama:
Reklama: