Reklama:

Relacja z XIV Lubelskich Spotkań Naukowych

10-06-2009,
Dr n. med. Marcin Olajossy Katedra i Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Relacja z XIV Lubelskich  Spotkań Naukowych

ojoimages

Personel medyczny

W dniach 28–30 maja 2009 r. odbyły się w Lublinie XIV Lubelskie Spotkania Naukowe, dotyczące wieloaspektowych badań nad problematyką schizofrenii.

Reklama:

Trzeci dzień LSN otwierało zebranie Sekcji Psychopatologii i Klasyfikacji w Psychiatrii. Omówiono na nim sprawę przeprowadzenia kursu /szkolenia/ z psychopatologii, oraz tematykę i organizację sesji na Zjeździe PTP w Poznaniu w 2010 r.

W wykładzie na temat współpracy jako czynnika determinującego efekty terapii w schizofrenii prof. A . Czernikiewicz jako predykatory złej współpracy wymienił ciężkość objawów, niski poziom wykształcenia, płeć męską, zbyt częste dawkowanie dzienne, poczucie stygmatu u pacjenta. Podkreślił, że problem braku współpracy dotyka około 50 % chorych.

Interesujący wykład na temat długoterminowego leczenia w schizofrenii wygłosił prof. J. Peuskens z uniwersytetu w Leuven. Za okres krytyczny dla rozwoju i przebiegu schizofrenii uznał wiek między 20 a 30 rokiem życia. Podkreślił, że nawrót przyspiesza progresję choroby i ma swoiste toksyczne działanie dla mózgu, prowadzi do poczucia beznadziejności i następstw społecznych. Przerywanie leczenia sprzyja występowaniu nawrotów, dlatego wysiłek powinien być skierowany w stronę kontynuowania terapii antypsychotycznej, spory odsetek pacjentów stosuje się jedynie częściowo do zaleceń, a po pierwszym epizodzie jedynie 40 % pacjentów przestrzega zasad leczenia w sposób ścisły. Zdaniem wykładowcy pewnym rozwiązaniem pomocnym może być stosowanie leków o przedłużonym działaniu, zwłaszcza leków atypowych. Zachęcające jest, że pacjenci akceptują tę formę leczenia, ma to korzystne następstwa dla przebiegu choroby jakość remisji /wyniki badania e-STAR/.

Interesująca sesja poświęcona neurogenetyce, neuropsychologii i neurolingwistyce wraz z sesją „Varia” stanowiły zamknięcie LSN.

XIV LSN miały szeroką formułę. Mimo, że tematyką wiodącą są zagadnienia związane ze schizofrenią, przedstawiono szereg wyników badań z tzw. pogranicza. Szczególnie bogato wyglądała część poświęcona psychoterapii i formom oddziaływania psychosocjalnego u chorych psychicznie. Rolę spotkań w ramach tzw. „małych grup” odegrały warsztaty, których było 9 w czasie spotkań. W opinii wielu uczestników LSN 2009 należały do bardzo udanych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Schizofrenia

Email: ( [email protected] ) Buy Nembutal Germany, Where to buy Nembutal in Germany
Email: ( [email protected] ) Buy Nembutal Germany, Where to buy Nembutal in Germany, Nembutal suppliers Germany, Buying options for a peaceful exit Germany It provides a peaceful and painles...
Schizy z innego świata
Witam. Otoz mam taki problem ze co jakis czas roznie rzadko ale tez we snie i po obudzeniu z niego pojawia sie schiza. Schiza ma nastepujaca wizje ze atakuje mnie z tamtego swiata szatan prawdopodobn...
Komórka
Czy wyświetla się Wam na komórce to co wyszukiwali inni na swoich? I odwrotnie. Nie macie tak, takich wrażeń?
Proszę o pomoc w zrozumieniu członka rodziny - lęki
Dzień dobry! Szukam informacji aby zrozumieć sytuację kuzyna chorego na schizofrenię. Ma 35 lat i został zdiagnozowany około 10 lat temu, był w tym czasie trzy razy hospitalizowany. Generalnie na ...
Borderline i dziwne przypadlosci
Witajcie, ponieważ mam jeszcze trochę czasu do wizyty u psychiatry to poszukuje informacji na temat mojego obecnego stanu. Być może ktoś z Was jest w podobnej sytuacji. Stwierdzono u mnie borderline...
Utrwalone halucynacje
Od lat cierpię na utrwalone halucynacje, czy jest szansa że to kiedyś zniknie?
Reklama:
Reklama: