Reklama:

Sprawozdanie z obchodów XX-lecia istnienia Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

27-08-2013,
Tekst i zdjęcia: Dr Katarzyna Buryan-Marosz

Ten tekst przeczytasz w 12 min.

Sprawozdanie z obchodów XX-lecia istnienia Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

Panthermedia

Mózg, układ nerwowy

14 czerwca 2013 roku w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyła się uroczystość 20-lecia istnienia Oddziału Psychiatrycznego, połączona z konferencją naukową.

Reklama:

Spotkanie otworzyła i jako pierwsza zabrała głos Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie Anna Bednarska-Czerwińska. W swoim wystąpieniu podkreśliła wyraźnie fakt, że oddział psychiatryczny był bardzo potrzebny mieszkańcom regionu. Dzięki jego powstaniu nie byli już dłużej zmuszeni do dalekich podróży i podejmowania leczenia w odległych placówkach np. szpitalu psychiatrycznym w Rybniku.

Aktualnie oddział psychiatryczny w szpitalu ogólnym zapewnia pacjentom kompleksowość leczenia, pełną diagnostykę oraz dostęp do konsultacji specjalistów z innych dziedzin medycyny. Dodała, że zdaje sobie sprawę, że oddział ten jak i budynek sąsiedni w którym mieści się Oddział Dzienny i Poradnia Zdrowia Psychicznego pozostawione były na odległych pozycjach na liście planowanych remontów, dofinasowań, inwestycji, ale powstał program który dostrzega ten problem i wyraziła nadzieję, że znajdą się środki na wyposażenie i remont oddziału.

Historia oddziału została zaprezentowana na taśmie filmowej, by przedstawić zarówno wizerunki zasłużonych osób, jak też i ich dokonania dla psychiatrii Cieszynie. Ordynator Oddziału Dr Katarzyna Buryan –Marosz dotarła do tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania przed 20 laty oddziału psychiatrycznego w Cieszynie i od początku miały świadomość jak potrzebna jest praca na miejscu, w środowisku chorego, niemal w jego domu.
 

 

Uczestnicy obchodów XX-lecia istnienia Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Śląskim
w Cieszynie 

Jako pierwszy na ekranie filmowym zabrał głos nestor wśród psychiatrów w Cieszynie Dr Wiesław Szmeja, który mówił o swoim doświadczeniu bycia w latach 70 -tych jedynym psychiatrą w powiecie, o tym jak trudno było pokonać opór rodzin przed wysyłaniem pacjentów do odległego o kilkadziesiąt kilometrów dużego szpitala psychiatrycznego, jak wielką ulgą było dla nich powstanie oddziału na miejscu w Cieszynie. Wspominał również o swoim poczuciu osamotnienia w środowisku lekarskim, ponieważ był jedynym na tym terenie wówczas lekarzem z tą specjalnością.

Inicjatorem powstania cieszyńskiej psychiatrii był ówczesny Dyrektor Szpitala Śląskiego dr n med. Maciej Krzanowski, kardiolog , w tamtym czasie senator aktywnie biorący udział w tworzeniu Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego. Mówił , że jako lekarz dostrzegał problem osób chorych psychicznie, a jednocześnie doskwierał mu fakt, że nie znajdowali oni miejsca w tutejszym szpitalu, musieli być kierowani do szpitala w Rybniku.
 

 

Dr Wiesław Szmeja
 

Również osobiste doświadczenie przyjaciela Doktora, którego syn od lat cierpiał na chorobę psychiczną i musiał być hospitalizowanym daleko od miejsca zamieszkania sprawiły, że w trakcie reorganizacji szpitala, po zwolnieniu jednego z pawilonów zdecydował się wystąpić do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Psychoterapia

Czy będzie mi trudno poznać partnera? Co zrobić w tej sytuacji?
24 lata kończę niedługo, bo już w styczniu. Ostatni rok studiów od października zaczynam. W związku nie byłam i nie jestem aktualnie. Gdziekolwiek bym nie była to wszędzie natykam się na dziewczyny. ...
Rodzice we mnie nie wierzą, non stop mnie pouczają.
24 lata kończę niebawem, bo już w styczniu. Dzisiaj rano chciałam wyjść do psa i wyszłam w klapkach które chodzę po domu. Mama zrobiła aferę, że czemu wyszłam w tych butach, że zachowuje się jak mało...
Nie radzę sobie
Witam, Obawiam się,że czeka mnie szpital i obawiam się reakcji otoczenia. Chciałabym żeby to się odbyło może w czasie mojego urlopu tak żeby nikt się nie dowiedział,ale mogą to być maksymalnie 3 dni...
Asentra : skutki uboczne czy choroba ?
Witam. Asentrę biorę od marca, zmagam się z lękiem o własne zdrowie. Ciągle mam raka czegoś, myśli samobojcze..nie dawałam już rady. Dostałam od psychiatry asentrę teraz w dawce 100. Owszem jest lepi...
Szukam specjalisty.
Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć czy znacie i możecie polecić dobrego specjalistę w Krakowie, zajmującego się narcystycznym zaburzeniem osobowości? Dokładniej narcyzmem ukrytym?
Potrzebuję pomocy w podjęciu decyzji.
Witam. Właściwie nie wiem od czego zacząć. Mam kilka problemów, które składają się na jeden ogromny - jestem bezwartościowym śmieciem. Zacznę od początku, który wydaje mi się istotny. W szkole od ...
Reklama:
Reklama: