Reklama:

Alkohol - widmo pierzastego węża

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Alkohol - widmo pierzastego węża

ojoimages

Wino czerwone

Kiedy to nadużywanie a kiedy alkoholizm? Kto pije częściej? Ryzyko rozwinięcia się alkoholizmu można ocenić odpowiadając na pytania testowe CAGE.

Reklama:

Kryteria nadużywania alkoholu

Wypicie 4 drinków dziennie powoduje większe prawdopodobieństwo wystąpienia:

  • marskości wątroby (częściej w śród mężczyzn),
  • urazów,
  • nowotworów ucha, nosa, krtani, przełyku i wątroby (częściej wśród kobiet),
  • choroby niedokrwiennej serca (równe prawdopodobieństwo wśród kobiet i mężczyzn),
  • udaru mózgu.

 

1 drink to kufel piwa (0,7 l), kieliszek wina (120 ml) lub ok. 70 ml 40% alkoholu.

 

Umiarkowane spożycie alkoholu to 1 drink dziennie w ciągu dnia wypity przez kobietę lub 2 drinki w przypadku mężczyzny. Umiarkowane picie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca w populacji mężczyzn w wieku > 40 lat i kobiet > 50 r.ż.. Nie wykazano takiego działania alkoholu dla większej liczby drinków wypitych w czasie dnia ani też w niższych grupach wiekowych. Umiarkowane picie zwiększa ryzyko choroby Więcej niż 3 drinki dziennie zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Uważa się, że ryzykowne picie (prowadzące do uzależnienia) to spożywanie więcej niż jednego drinka przez kobiety i dwóch przez mężczyzn. Nadużywanie alkoholu jest zwykle oceniane jako spożywanie więcej niż 3 drinków dziennie.

Epidemiologia

Ocenia się, że pije około 40% społeczeństwa a ok. 30% zachowuje abstynencję przez całe życie. Nadużywa alkoholu od 7,5 – 9,5% populacji. Wśród osób, które były uzależnione powrót do kontrolowanego picia dotyczy mniej niż 10% osób. Abstynencja trwająca 5 lat nie uwalnia od uzależnienia. W ciągu 2 lat po tym okresie do picia wraca 40% mężczyzn utrzymujących wcześniej abstynencję.

Ocenia się, że nadużywanie alkoholu jest częstsze wśród osób z niższym wykształceniem. Ocenia się, że zaczynają oni nadużywać alkoholu 10 lat wcześniej niż osoby z wyższym wykształceniem. Osoby z wyższym wykształceniem dłużej potrafią kontrolować picie.

Mężczyźni uzależniają się od alkoholu 2,5 razy częściej niż kobiety. W wieku starszym (>65 r.ż.) mężczyźni nadużywają alkoholu ok. 4 razy częściej niż kobiety. Rozpowszechnienie nadużywania alkoholu maleje z wiekiem i w populacji osób starszych wynosi około 3%. Kobiety słabiej niż mężczyźni metabolizują alkohol. Chociaż kobiety uzależniają się zwykle później niż mężczyźni proces uzależnienia postępuje u nich szybciej stąd kobiety wcześniej niż mężczyźni rozpoczynają leczenie.

Osoby, które wcześnie zaczynają palić papierosy częściej mają problemy z nadużywaniem alkoholu. Z kolei osobom nadużywającym alkoholu trudniej jest rzucić palenie.

 

fot. pantherstock


Alkoholizm jest częstszy we Francji niż we Włoszech, pomimo podobnego spożycia alkoholu na osobę.

Rola lekarza w rozpoznaniu problemu alkoholowego

Ocenia się, że alkoholizm jest rozpoznawany rzadziej niż występuje. Pytanie: „Jak dużo Pan/Pani pije?” ma zaledwie 50% czułość dla rozpoznawania problemu alkoholowego. Z kolei jeżeli na pytanie: „Kiedy piłeś ostatniego drinka?” pacjent odpowiada: „W ciągu 24 g” powinno to być sygnałem alarmowym dla lekarza. Mniej niż połowa (10 – 50%) pacjentów, którzy przychodzą do lekarza z problemem alkoholowym jest pytanych o ten problem. Często jest to związane z postawą pacjenta, który zaprzecza jakoby miał problem z nadużywaniem alkoholizmu. Częściej alkoholizm rozpoznawany jest w grupie osób, które mają zaburzenia osobowości typu dyssocjalnego (konflikty z prawem, niepodporządkowywanie się normom społecznym) niż u osób, których picie jest spowodowane przeżywaniem lęku i depresji. Lekarze mogą mieć tendencje do nie rozpoznawania alkoholizmu z powodu negatywnych konotacji społecznych tego zjawiska lub własnych problemów z alkoholem. Ostrzeżenie przez alkoholizmem pacjenta, który nadużywa alkoholu zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się alkoholizmu.

Prostym testem o dużej czułości w rozpoznawaniu problemu alkoholowego jest test CAGE (czyli klatka). Są to cztery pytania:

 

  1. Czy często czułeś, że powinieneś ograniczyć picie alkoholu?
  2. Czy ludzie złościli cię krytykując twoje picie alkoholi?
  3. Czy kiedykolwiek czułeś się źle lub też winny z powodu swojego picia?
  4. Czy kiedykolwiek rozpoczynałeś dzień od drinka, który pomagał ci uciszyć nerwy lub opanować kaca?

 

U osób, które odpowiedzą „TAK” na więcej niż dwa pytania występuje siedem razy większe prawdopodobieństwo, że są uzależnione od alkoholu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uzależnienia

Dlaczego wszystko co zdrowe to chore, i odwrotnie, według lekarzy z Radomia.
Ponieważ według lekarzy jestem chory, a leki mówią, że jestem zdrowy, z stąd to twierdzenie, czyli, to zdrowe jest tym chorym, a to chore jest tym zdrowym, bo według nich jestem geniuszem odwrotnym. ...
Dlaczego Boga nie ma według lekarzy psychiatrów z Radomia
Lekarze stwierdzili, jak jestem fizykiem, to Boga nie ma, bo tak według nich udowodnili w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.
Dlaczego zdrowy nie może się bronić w zakładzie psychiatrycznym, bo inaczej oznacza to chorobę psychiczną, według lekarzy z Radomia
Ja wam powiem, każdy może się bronić nawet na wizycie, a nie jak lekarze twierdzą, że nie. A jak się bronisz, a lekarz gada, że to choroba, to ja wam powiem, że to bzdury, jesteś zdrowy, a dalsze prz...
Dlaczego prawda i logiczne są chore umysłowo według lekarzy z Radomia
Ja do nich gadałem logiczną prawdą do lekarzy, a oni powiedzieli, że może to jest prawda, ale jak ciebie wyleczymy, to będziesz gadał inaczej, że inne będzie wtedy logiczne i się przyznasz do winy, a...
Dlaczego orientacja seksualna inna niż heteroseksualna jest chorobą według lekarzy z Radomia
Według tych jak powiedziałem, że jestem transseksualny, to oni za to zabrali mnie do szpitala, bo powiedzieli, że jedynie zdrowa jest orientacja większości...
Dlaczego powinno się leczyć ludzi za poglądy według lekarzy z Radomia
Według tych lekarzy mieć własne poglądy to choroba i powinno się niby-chorego leczyć. Ci lekarze gadają, że człowiek pochodzi od zwierzęcia od małpy, jest zwierzęciem (w wyniku ewolucji), i nie ma du...
Reklama:
Reklama: