Reklama:

Sezonowe zaburzenia afektywne – teoria i praktyka

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Sezonowe zaburzenia afektywne – teoria i praktyka

pantherstock

Zaburzenia osobowości

Sezonowe zaburzenia afektywne są sztandarową jednostką psychiatryczną, w której podkreśla się udział rytmów biologicznych. W większości SZA ptrzebiega pod postacią dwubiegunowych zaburzeń afektywnych typu II.

Reklama:

Inne zaburzenia psychiatryczne związane z rytmami biologicznymi

Zaburzenia snu w prosty sposób związane są okołodobowym rytmem snu i czuwania. Przewlekłe zaburzenia snu (tzn. trwające dłużej niż miesiąc) są dużym problemem zwłaszcza w grupie ludzi starszych. Ponad połowa populacji powyżej 65 roku życia cierpi na to schorzenie, czego konsekwencją jest nadużywanie środków nasennych przy ich niskiej skuteczności w tej grupie wiekowej.
Jak wykazały badania leczenie zaburzeń snu światłem szczególnie w populacji osób starszych wydłuża czas snu nocnego i zwiększa jego efektywność.
Z rytmami biologicznymi związane są czynności popędowe człowieka. Istnienie takiej zależności postuluje się w przypadku zaburzeń łaknienia tj. bulimii i anoreksji. Istotną rolę w patogenezie bulimii odgrywają zaburzenia przekaźnictwa w układzie serotoninergicznym.
Zespół przedmiesiączkowy oraz przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne są przykładem zaburzeń związanych zarówno z zaburzeniami rytmów biologicznych jak i dysfunkcją w układzie serotoninergicznym.
Interesujące są również doniesienia o skuteczności leczenia światłem w niepokoju ruchowym występującym w zespole otępiennym. Charakterystyczne jest występowanie tego niepokoju w porze zmierzchu (ang. sundowning) i wydaje się być związane z rytmem dobowym.

Fototerapia

Fototerapia czyli leczenie światłem zostało wprowadzone przez N.E. Rosenthal’a w 1984 roku do leczenia SZA. Skuteczność leczenia światłem w SZA potwierdzono niemal we wszystkich przeprowadzonych dotąd badaniach. Terapia światłem wydaję się być również skuteczna, jako leczenie wspomagające w niesezonowych zaburzeniach afektywnych oraz krótkotrwałych, nawracających zaburzeniach depresyjnych.
Zasadą tego leczenia jest resynchronizacja zegara biologicznego człowieka. Światło działając pośrednio na OUN pobudza przekaźnictwo w układzie serotoninergicznym. Fotony mogą wywierać efekt przeciwdepresyjny poprzez drażnienie fotoreceptorów (tj. pręcików i czopków) siatkówki oka. Bodziec pochodzący z siatkówki biegnąc przez nerw wzrokowy stymuluje jądro skrzyżowania, które jak wspomniano, jest u człowieka centralnym nadawcą rytmu biologicznego. Jądro skrzyżowania połączone jest przez połączenia wielonerwowe z szyszynką. Wydzielana przez nią melatonina jest odpowiedzialna za senność i obniżanie się temperatury ciała, które mają miejsce wraz ze zbliżaniem się zmierzchu. Stężenie melatoniny w surowicy krwi jest najwyższe nocą i zwykle maleje około 6 godziny rano.
Wyniki badań przeprowadzonych w populacji osób niewidomych wskazują jednak, że w siatkówce oka występują inne niż pręciki i czopki komórki światłoczułe odpowiedzialne za synchronizację zegara biologicznego.

Leczenie światłem jest skuteczne w szerokim spektrum zaburzeń:

1. Potwierdzona skuteczność:

  • sezonowe zaburzenia afektywne;
  • krótkotrwałe, nawracające zaburzenia depresyjne;
  • dwubiegunowe zaburzenia afektywne;
  • depresja atypowa;
  • zaburzenia snu, zwłaszcza w starszym wieku;
  • bulimia;
  • sundowning;
  • jet lag;
  • zaburzenia snu związane z pracą zmianową.

2. Prawdopodobna skuteczność:

  • zespół przedmiesiączkowy;
  • przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne;
  • zaburzenia seksualne;
  • zaburzenia lękowe;
  • szybszy powrót do zdrowia pacjentów psychiatrycznych.

Skuteczność leczenia światłem zależy od czasu ekspozycji na światło i od jego natężenia. Oznacza to, że im większe natężenie światła się stosuje tym krótsze mogą być sesje. Przykładowo przy natężeniu 2 500 luksów sesja fototerpii trwa dwie godziny a przy natężeniu 10 000 luksów wystarczy sesja półgodzinna. W czasie zabiegów pacjent powinien mieć otwarte oczy a źródło światła (lampa do fototerapii) powinno się znajdować w odległości 30-50 cm od oczu. Wykazano lepszy efekt sesji porannych nad wieczornymi; nie wykazano lepszej skuteczności terapii prowadzonej rano i wieczorem nad terapią prowadzoną tylko w godzinach rannych. Zwykle sesje odbywają się między 6-9 rano a długość leczenia światłem waha się od 5-14 dni.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII ChAD

Czy mój mąż ma chorobę dwubiegunową?
Od dłuższego czasu zastanawiam się czy mój mąż ma chorobę dwubiegunową. Nie objawia się to u niego tak jak piszą w artykułach że jest faza depresji potem euforii- bo rozumiem przez to że trwają one n...
Proszę o pomoc w zrozumieniu członka rodziny - lęki
Dzień dobry! Szukam informacji aby zrozumieć sytuację kuzyna chorego na schizofrenię. Ma 35 lat i został zdiagnozowany około 10 lat temu, był w tym czasie trzy razy hospitalizowany. Generalnie na ...
Dobrowolne zgłoszenie się do szpitala psychiatrycznego
Hej, Mam takie pytanie. Jestem w trakcie leczenia nowymi lekami. Z chorobą borykam się od 4lat. Sytuacja wygląda obecnie tak że zostałam totalnie sama spory kawałek od sensownej lokalizacji. Dodatk...
Utrwalone halucynacje
Od lat cierpię na utrwalone halucynacje, czy jest szansa że to kiedyś zniknie?
Schizofrenia paranoidalna kto chce pogadać
Witam jestem nowy na tym forum. Mam na imię Marcin mam 35 lat. Schizofrenia zniszczyła mi życie, mam utrwalone halucynacje, Wydaje mi się że atakują mnie drony. Pomimo to jestem ogarnięty mam pracę, ...
Partner z autyzmem-obraźliwe słowa
Witam, Mam pewien problem. Mój partner lat 40 ma autyzm wysokofunkcjonujący. Jesteśmy razem kilka miesięcy. Zwykle jest miłym, troskliwym mężczyzną, ale jak się zdenerwuje staje się nieprzewidywalny...
Reklama:
Reklama: